Drukuj
Kategoria: Z życia szkoły
Odsłony: 239

Wycieczka klasy III do Poznania 

17 maja 2022 roku, uczniowie klasy trzeciej  Szkoły Podstawowej w Chojnie udali się  na  całodniową wycieczkę do Poznania. Zgodnie z harmonogramem wyjazdu, wycieczkę rozpoczęliśmy od podążania śladami przeszłości w Muzeum Archeologicznym. Zwiedziliśmy tam stałe wystawy pt.: „ŚMIERĆ I ŻYCIE W STAROŻYTNYM EGIPCIE” oraz „TU POWSTAŁA POLSKA”. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji o historii naszego kraju i  starożytnym Egipcie.

Kolejnym punktem wyjazdu, był Stary Rynek. Zobaczyliśmy pokaz trykających koziołków, usłyszeliśmy związaną z nimi legendę oraz wysłuchaliśmy hejnału. Zwiedziliśmy także zabytki Poznania znajdujące się na Starym Mieście. Spacerowaliśmy też po urokliwym rynku poznańskim, zachwycając się jego architekturą.

Niesamowite wrażenia czekały na nas w Muzeum Rogalowym, w którym nie tylkozobaczyliśmy jak powstają słynne Marcińskie rogale, ale też dowiedzieliśmy się bardzo dużo o historii Poznania, gwarze i wielu ciekawostkach związanych z miastem.

 Następnie udaliśmy siępodziemi  Klasztoru o.o. Franciszkanów na Wzgórzu Przemysła, aby zobaczyć MAKIETĘ DAWNEGO POZNANIA.Makieta przedstawia gród za czasów panowania pierwszych Piastów, Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Ma powierzchnię 27 metrów kwadratowych i wykonano ją w skali 1:60. Dużo dowiedzieliśmy się o dawnym Poznaniu, o życiu, jakie prowadzili w nim poznaniacy i o tym, jak miasto zmieniło się przez wieki.

Kolejnym punktem wycieczki było  Wzgórze Przemysła, na którym znajduje się historyczny zamek króla PolskiPrzemysła IIoraz Muzeum Sztuk Użytkowych. Zamek Przemysła II to najstarsza zachowana rezydencja  królewska w Polsce.Jest to jedna z najokazalszych i najpiękniejszych budowli miasta. Fundatorami zamku są władcy z dynastii Piastów.  Znajdują się tam komnaty poświęcone królowi, sale poświęcone historii Orla Białego oraz bogato wyposażone Muzeum Sztuk Użytkowych .

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na Malcie. Tereny wokół Jeziora Maltańskiego stanowią jeden z ośrodków rekreacyjnych Poznania, zaś samo jezioro jest torem regatowym.  W ramach integracji oraz rekreacji  mogliśmy skorzystać z wybranych atrakcji sportowych.

Mimo, iż w Poznaniu spędziliśmy cały dzień, nikt nie czuł się zmęczony, mieliśmy dobre humory i mnóstwo energii. Choć do domu wróciliśmy dopiero po godzinie dwudziestej pierwszej, wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni i szczęśliwi. Uważam, że wyjazd do Poznania uświadomił nam, jak wiele ciekawych miejsc, których jeszcze nie znamy znajduje się tuż obok. Dowiedzieliśmy się również, że nie trzeba wyjeżdżać daleko, aby przeżyć ciekawą i pouczającą przygodę. Można zatem śmiało stwierdzić, że była to lekcja historii poza budynkiem naszej szkoły.